עמוד חשמל מתח גבוה

סקר אנרגיה

סקר אנרגיה הוא מושג מתחום האנרגיה והסביבה והוא מתקשר לבחינת המצב הקיים בעסק, מבנה או ארגון מסוים בנוגע לצריכת האנרגיה בו וכיצד ניתן לבצע פעולות שונות לטובת חיסכון באנרגיה. תהליך זה כולל בחינת כל המערכות, הכלים, המתקנים, האנשים, הרגלי הצריכה והאופן שבו פועלת האנרגיה בארגון, כמה כל אחד מהם צורך, באילו שעות, באילו אופנים, מהן ההוצאות וכיצד ניתן לייעל ולשפר על ידי חלופות שונות את החיסכון באנרגיה מבלי לפגוע כמובן בביצועי הארגון. לצורך כך נערך סקר אנרגיה על ידי איש מקצוע מוסמך בנושא שיכין לארגון דו"ח מפורט הכולל פרטים רבים בנושא צריכת האנרגיה בארגון וכיצד ניתן לחסוך בהם. 

מי צריך סקר אנרגיה?

בגדול כל עסק או ארגון יכולים להזמין שירותי סקר אנרגיה ואפילו עסקים קטנים העומדים בתנאים מסוימים יכולים להיעזר במימון ממשלתי חלקי או מלא בנושא. למרות זאת, אנו נעסוק בשני קהלים עיקריים הצריכים סקר אנרגיה ואלו הם עסקים הצורכים אנרגיה רבה במהלך השנה ומחויבים בסקר אנרגיה תקופתי וכן ארגונים ועסקים שאינם מחויבים בבדיקת תקופתית אך מעוניינים להיעזר בממצאי הסקר כדי לחסוך בצריכת האנרגיה בארגון, התייעלות העבודה בו וחיסכון משמעותי בהוצאות עבור אותה צריכת אנרגיה מיותרת.

  • ארגונים המחויבים בבדיקה תקופתית – חברות וארגונים גדולים הצורכים כמות גדולה מאוד של אנרגיה מחויבות בביצוע סקר אנרגיה אחת ל5 שנים. הסקר אמור לסייע לחברה לבדוק לעומק את היקף ומפרט הצריכה בארגון וכיצד ניתן לבצע פעולות לצורך חיסכון בצריכת האנרגיה של החברה.

  • ארגונים שאינם מחויבים בבדיקה תקופתית – אבל רוצים לעשות סקר אנרגיה כדי לדעת כיצד יוכלו להשקיע בחלופות מתאימות לצורך חיסכון משמעותית באנרגיה בארגון. לרוב מדובר בחיסכון כל כך משמעותי שהוא עולה בעשרות מונים על הוצאות הסקר והשינויים המומלצים, בוודאי בטווח הארוך. 

כיצד סקר אנרגיה יכול להשתלם לארגון כלכלית?

סקר אנרגיה מסייע משמעותית בהפחתת צריכת האנרגיה בארגון. למעשה הסקר הוא מחקר שמתבצע בתוך הארגון ופורט לעומק את צריכת האנרגיה על ידי כל עובד, מכונה ומערכת בארגון, עד לרמת הצריכה והעלויות וכיצד ניתן לחסוך בהם. לדוגמה: שינויים קטנים במערכת המיזוג עשויה לחסוך עלויות רבות לעסק שבטווח שנתי או של כמה שנים עשויים להסתכם אפילו במאות אלפי שקלים ויותר. שילוב של חסכון בכמה וכמה פרמטרים בארגון, בקנה מידה של ארגון הצורך כמויות גדולות של אנרגיה – זה משהו שיכול להיות משמעותי מאוד כלכלית לארגון, בטח לטווח הארוך. 

כיצד מתבצע סקר אנרגיה?

סקר אנרגיה מתבצע בכמה הליכים פשוטים. ראשית יגיע אליכם נציג מחברת WAWA ובפגישה אתכם יכיר את הצרכים והדגשים החשובים לכם כבעלי/ראשי הארגון. בשלב הזה הוא יכיר מעט את הארגון ויתרשם מאופן פעילותו, הצרכים הייחודיים שלו וציפיות ראשי הארגון. לאחר מכן תוגש הצעת מחיר לביצוע סקר אנרגיה מקיף לארגון ולאחר האישור שלה תעבור בקשה למשרד התשתיות בנוגע לביצוע הסקר ואופן הביצוע שלו. לאחר שנתקבל האישור מטעם משרד התשתיות מתחיל איש המקצוע באיסוף הנתונים והניתוח המעמיק והמקיף של צרכני האנרגיה בארגון: אלה יכולים לכלול מגוון רחב של פרמטרים, החל ממערכת הקירור והיזוג בארגון, מערכות קירור למכונות, מפוחים, משאבות, תנורים, מכונות ייצור, ציוד מקיף ועוד דברים רבים בארגון הצורכים חשמל. הסקר יכלול מידע אודות היקף הצרכי ואפשרויות שונות לפתרונות חלופיים בצריכת אנרגיה נמוכה יותר. לאחר מיפוי צרכני האנרגיה, איתור המוקדים הפוטנציאליים לחיסכון אנרגטי וכלכלי והכנת רשימת המלצות ודגשים לחלופות אפשריות יירשמו גם צפי כלכלי וחסכון כספי צפוי. הדו"ח יעבור למשרד האנרגיה, המים והתשתיות באם נדרש בכך וכן אל ראשי הארגון כמובן עם הסבר על הדוח וממצאי הסקר.